Aydınlatma Sistemleri

Aydınlatma sistemleri, günümüzde farklı amaçlarla kullanılmaktadırlar. Özellikle, binalarda ve bina çevrelerinde aydınlatma sistemlerinin kullanım amacı farklılık göstermektedir. Eğitim binaları, sağlık yapıları, mağazalar, alışveriş merkezleri, lokantalar, kültür sanat merkezleri, spor tesisleri, dini yapılar, turizm yapıları, tarihi yerler, tüneller, yollar, endüstri tesisleri ve daha birçok yerin yapım aşamalarında ve sonrasında ihtiyaçlara göre farklı aydınlatma sistemlerinin kullanılması söz konusu olmaktadır.

Aydınlatma Nedir?

Aydınlatma; ışığın belirli bir kaynaktan elde edilerek insanların görme duyusunu çalıştırma eylemidir. Ancak, aydınlatma sistemlerinin yalnızca görmeyi sağlaması söz konusu değildir. Farklı işlevleri de yer almaktadır. Aydınlatma sistemleri sayesinde bir mekanda vurgulanmak istenen yerin ışık sayesinde ön plana çıkartılması hedeflenmektedir. Aydınlatma sistemlerinin kapsama alanı geniştir. İç veya dış mekan aydınlatması yapılmaktadır. Tavandan asmalı ürünler, döküm ve aplik ürünleri bulunmaktadır. Voltaj ve LED gibi terimler ortaya çıkmaktadır.

Aydınlatma Sistemi Kurarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Evlere veya ofislere aydınlatma sistemi kurulumu öncelikle aydınlatma türü belirlenmelidir. Örneğin, aydınlatmanın istenilen alanı %90 veya daha fazla aydınlatmasına direkt aydınlatma; %90 ile %60 arasında aydınlatmasına yarı direkt aydınlatma denilmektedir. Aydınlatma sistemi kurduracak kişinin ortamın ne kadar aydınlanacağı konusunda net bir fikrinin olması şarttır. Bunun dışında, aydınlatılmak istenilen bölge önemlidir. Örneğin, dış mekan aydınlatmada, iç mekan aydınlatmaya kıyasla çok daha güçlü ürünler kullanılmaktadır. Aydınlatmanın amacı bir başka önemli konudur. Aydınlatılmak istenilen bölgede yalnızca insanların birbirini görmesi yeterli olabilir. Ancak, bazı insanlar dekoratif bir aydınlatma ister. Bunun dışında, aydınlatma ürünlerinin çeşitleri oldukça fazladır. Bazıları duvara, bazıları tavana, bazıları bahçeye monte edilmek üzere kullanılırlar. Aydınlatması yapılacak yerin mekanik özellikleri, ısı yalıtımı ve güvenlik unsurları; önem verilmesi gereken diğer konular arasında yer almaktadır.

Call Now Button0 554 132 83 37