Fiş ve Prizler

Fiş ve prizler sayesinde elektrik enerjisi ile çalışan cihazlar, elektrik şebekesine bağlanmaktadır. Evlerdeki çeşitli ev aletlerinin çalışmasında, bürolardaki ofis araç gereçlerinin çalışmasında ve iş yerlerindeki değişik güç ve tipteki makinelerin çalışmasında fiş ve priz tesisatının önemi büyüktür. Ayrıca, priz tesisatları mutlaka yönetmeliklere uygun olarak çekilmek zorundadır. Özellikle, modern tesisatların kullanılması büyük önem taşımaktadır. Elektrik prizi çeşitlerinin sayısı oldukça fazladır.

Priz Çeşitleri Nelerdir?

Elektrik tesisatlarının yapım şekillerine göre priz çeşitleri üçe ayrılmaktadır. Sıva altı, sıva üstü ve etanş priz; bu çeşitler arasında bulunmaktadır.

Sıva Altı Priz

Sıva altı prizin dış kısmı, oldukça sert olmakla beraber iç kısmı çeşitli plastik malzemelerden veya ağaç kaplama ürünlerinden üretilmektedir. Ayrıca, enerjinin bağlanacağı kontak yuvaları, mutlaka yanmayan PVC veya porselen malzemenin içerisinde bulunmalıdır. Kabloların bağlanacağı iletken bağlantı uçları ve kontakları haricinde temas edilen yüzeyin yalıtkan olması gerekmektedir. Sıva altı prizlerin gövdenin üzerinde akım taşıyan iletken kısım ve parçaları; bakır alaşımlı sert malzemeden veya sert bakırdan meydana gelmiştir. Prizler, topraklı veya topraksız olarak ikiye ayrılmaktadır. Topraklı priz, en çok kullanılan priz çeşididir. Ancak, priz tercihi yaparken kullanım alanı ön planda tutulmalıdır.

Sıva Üstü Priz

Sıva üstü prizin yapısı ve özellikleri, sıva altı prizle birebir aynıdır. Ancak, sıva üstü priz genel olarak ofis ve büro uygulamalarında tercih edilmez. Çünkü, dekoratif bir görünüm sunmakla beraber çok amaçlı bir kullanıma sahip olan plastik kanal prizleri, insanlar tarafından tercih edilmektedir.

Etanş (Nemliyer) Priz

Nemliyer priz, oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olan priz türüdür. Oldukça sağlam ve uzun ömürlü olmalarından dolayı sanayide, ofiste ve binalarda sıklıkla tercih edilirler.

Call Now Button0 554 132 83 37