Güç Kaynakları

Güç kaynakları sayesinde bir sistem veya düzeneğin ihtiyacı olan enerji sağlanır. Örneğin; adaptör, el feneri pili, cep telefonu gibi ürünlerin hepsi birer güç kaynağıdır. Yükün etkilendiği birçok durum söz konusudur. Örneğin, elektrik yükünün bağlı olduğu şebekede gerçekleşen gerilim dalgalanmaları, ani değişiklikler, yükselmeler, çökmeler, kısa veya uzun süreli kesintiler; yükün etkilenmesine neden olmaktadır. Kesintisiz güç kaynakları sayesinde elektrik enerjisinin kullanıldığı bu sistemler, kesintilere karşı korunmuş olur. Buna ek olarak, enerji kesintisi sırasında enerji üreterek sistemin devamlılığını sağlar. Günümüzde, sağlık hizmetleri, güvenlik ve veri kaydetme sistemleri; kesintilerden en çok etkilenen faaliyet alanları arasında yer almaktadır. Örneğin, bilgisayarda meydana gelen ani kesintiler, verilerin kaydedilmeden yok olmasına sebep olmaktadır.

Elektriksel Güç Kaynakları

Güç kaynakları hakkında konuşurken birçok detay önem kazanmaktadır. Örneğin, kaynağın ne kadar güç vereceği, şarj edilmeden ne kadar dayanacağı, değişen şartlar altında çıkış gerilim ve akımlarının ne kadar sabit olduğu, sürekli güç sağlayıp sağlamadıkları bilinmesi gereken detaylar arasında yer almaktadır. Güç kaynaklarının çıkış gerilimleri, akım içerisine dahil edilmiş devreler sayesinde stabil tutulmaktadır. Güç kaynağının giriş kısmında meydana gelen birtakım değişikliklere karşı çıkıştaki gerilimin hiçbir şekilde etkilenmemesi sağlanmalıdır. Bu tipteki güç kaynakları, stabil olarak gösterilmektedir. Güç kaynaklarının bir diğer işlevi, elektriği başka bir yere iletirken çıkış geriliminin akım içerisinde bulunan devreler tarafından sabit tutulmasını sağlamasıdır. Bunun yapılmadığı bir durumda, elektronik alet, dengesiz gelen enerjiden kaynaklı olarak bozulmaktadır.

Güç Kaynağı Nasıl Çalışır?

Güç kaynağının tek başına çalışması mümkün değildir. Güç kaynağı, çalışma direktifini anakart üzerinden almaktadır. Çalışma sinyali; anakarta giren kalın kablo demetlerindeki bir kablo sayesinde gelmektedir. Çalışma sinyalinin alınmasıyla beraber güç kaynağı çalışmaya başlar.

Call Now Button0 554 132 83 37