Hareket Sensörleri

Sensörler; fiziksel bir ortamda algıladıkları olayların sonucunu elektriksel olarak geri dönüş veren elektronik malzemelere verilen isimdir. Sensörlerin dijital ve analog şeklinde iki çeşitleri bulunmaktadır. Sensörler, kullanım alanlarına göre farklılık gösteren ürünlerdir. Piyasada farklı markalara ait sensörler bulunmaktadır.

Sensör Çeşitleri

Dijital sinyaller, zamana göre değişiklik göstermemeleriyle tanınırlar. 0 ve 1 değerlerinden meydana gelirler. Hareket varken 1, hareket yokken 0 sinyali verilmektedir. Analog sinyal ise zamana göre değişiklik göstermektedir. Analog sinyaller, dönüştürücüler sayesinde dijital sinyallere çevrilebilmektedir. Endüstriyel tip sensörler; otomasyon sistemlerinde kullanılmaktadır. Bu sensörler, çok daha dayanıklı olup ağır kullanım şartlarında iş yapabilirler. Tozlu, sıcak, açık alan gibi ortamlarda bu tip sensörler oldukça işlevseldir.

Sensör Çeşitleri Nerelerde Kullanılmaktadır?

Sensör çeşitleri, elektrik ve elektroniğin olduğu her ortamda kullanılabilmektedirler. Merdiven aralarında kullanılan lambalar, sensörlü lamba olarak bilinmektedir. Bunun dışında bilinen sensörlerden birisi gaz sensörüdür. Gaz sensörü sayesinde ortamda gaz kaçağı olup olmadığını belirlemek mümkün hale gelir. Renk sensörü ise farklı renklerin birbirinden ayırt edilmesinde kullanılmaktadır. Özellikle, paketleme sistemlerinde ve kalite kontrol sistemlerinde bu tip sensörlere rastlamak mümkündür. Görüntü sensörü ise optik bir görüntünün alınması ve sonrasında bu görüntünün elektrik sinyaline dönüştürülmesinde işlev yapmaktadır. Görüntü sensörü, dijital kameralarda bulunmaktadır. Kızılötesi algılama sensörü; nesne ve yakınlık algılama gibi uygulamalarda kullanılan ışık bazlı sensörler olarak bilinmektedirler. Renkleri tahmin etme, cisimleri algılama, robotik uygulamalar ve uzaklık ölçümünde ışık bazlı sensörlerden faydalanılmaktadır. Basınç sensörü, basınç değişimine bağlı olarak değişen analog elektrik sinyallerine dönüştüren bir cihaz olarak işlev yapmaktadır. Diğer sensörler ise fotoelektrik sensör, titreşim sensörü, nem sensörü ve hareket sensörü olarak bilinmektedir. Hareket sensörleri kendi içerisinde aktif ve pasif olarak ikiye ayrılmaktadır.

Call Now Button0 554 132 83 37